2020/09/21

A Jó Szülő. ( Szerintem )

 Némi bevezető.... Mint említettem már többször, nem csak kritizálni akarok, alternatívát is mutatok. Nem biztos hogy az én alternatívám a jó a helyes, de ez is egy lehetőség. Most egy érdekes, mindannyiunkat érintő dologról írok. 

Ne csak mindig politika... Bár ez is közügy, hiszen nem mindegy a társadalom számára sem, milyen szülők nevelik tanítják gyermekeit az utókort azaz a társadalmat. 


A Jó Szülő. Szerintem...


A Jó Szülő szerintem, - nem "Nevel", hanem "Tanít". Mit jelent a kettő közti különbség?


 Nevelni = egy bizonyos életformára, stílusra a család esetenként a társadalom számára elfogadott normára "Nevelés"-t. Tekintély elvű, kötelező betartani, csak az az elfogadott. Szabályokat állítunk föl és azokat bevasaljuk. Az ettől eltérésért büntetés szankció "jár". 

Lehet ez így jó és hasznos. Lehet így is jó Embereket nevelni. 


Viszont nem öntevékeny, nem alkotó, nem szabad, nem veszi figyelembe az Ember másságát. Nem veszi figyelembe azt a tényt, miszerint minden Ember más. Azt sem veszi figyelembe, hogy a Gyermek is egy önálló szabad lény, egyéniség. Kocka szöglet egyen embereket "nevel" valakik egyéni elképzelése alapján sablont húz az Emberre. Kötelező utakat jelöl ki. Ami ezzel a legnagyobb probléma, -Nem veszi figyelembe az ember egyéniségét. 

Az így "nevelt" gyermek nem lesz alkalmazkodó, nehezen tud beilleszkedni, esetenként nem is sikerül neki. A tolerancia szintje is jóval alacsonyabb lesz. Azaz nem fogja tudni tolerálni a másságot az övétől eltérő értékrendeket, viselkedést, élet stílust. 


Természetesen vannak dolgok amelyekben "nevelni" kell.  Ilyenek a közösségi normák. Ilyenek azok a dolgok, melyeket minden embernek be KELL tartania ahhoz, hogy a közösség együtt tudjon élni, működni zavartalanul. 


Tanítani = Utakat, lehetőségeket mutat meg, választani segít. Több utat, lehetőséget mutat be és segít ezek között kiválasztani az egyéniségéhez legjobban passzolót, legjobban megfelelőt. Megtanít választani jó és rossz között. Megtanít gondolkodni és dönteni, önálló véleményt kialakítani, meglátni és értékelni. Figyelembe veszi az Ember egyéniségét, önállóságát, alkotó önálló Embert alakít ki, formál. Szabaddá tesz. Megadja a szabadság érzését, valóságát. Az így "tanított" gyermek, mivel több utat, lehetőséget, több másságot megismer, könnyebben alkalmazkodik, jobban eligazodik a világban, könnyebben beilleszkedik. A tolerancia szintje is jóval magasabb lesz, könnyebben elfogadja és él együtt a mássággal az övétől eltérő stílusokkal, életformákkal.  Nem beszélve róla a kreativitása az alkotó képessége is magasabb lesz. Szabadabb önállóbb Ember lesz. 

Egyenlő...Jobb, elfogadóbb, kreatívabb, szabadabb társadalom. 


Beszélnünk kell a -Gyenge jellemű, könnyen befolyásolható gyermekekről, emberekről is. Náluk célszerűbb a szigorúbb "nevelést" alkalmazni és konkrét szabályokat utakat "belenevelni". Így is fennáll a kockázata hogy rossz irányba befolyásolják és elviszik más utakra. De így mindenképpen egy tétova tévelygő alkalmazkodni képtelen Ember lesz a végeredmény. Csakis a sajátjához nagyon hasonló környezetben tud létezni úgy azok szerint a szabályok szerint. 


A tényezők a "tanítók" a "nevelők" a Szülők. Mindkettő módszerhez a "tanításhoz" és a "neveléshez" is együtt működő szülőkre van szükség. Mindkettő szülőnek azonosan kell tanítani illetve nevelnie. Ha egyik vagy másik szülő másképp nevel illetve tanít, az a gyermeket instabillá teszi. "Elveszik" a gyermek a két szülő közt. 


Sajnos vannak "szülők" akik sem nem nevelnek, sem nem tanítanak. A gyermekük..., mint szoktuk mondani... Nő mint bolond gomba. Az utca "neveli"


Az én véleményemet tapasztalatomat vázoltam föl. Lehet így, lehet úgy, de mindenképpen a cél egy lehet... Tisztességes a világ dolgaira fogékony az életben eligazodó önállóan gondolkodni és véleményt alkotni képes Embereket "tanítani", "nevelni". Lehet velem vitatkozni, érvelni egyik vagy másik mellett illetve ellen. 


Én "Tanítottam" a Fiaimat. Nem csak őket.... Bevált. 


UI. Fontos dolgot majdnem kifeledtem. Utólag pótolva.


A Szülő Felelős a Gyermekéért. Mindkét Szülő! Nincs kisebb vagy nagyobb felelősségük, mindketten egyformán felelősek a Gyermekért, hiszen a kettejük közös "alkotása". 


Példamutatással, tettekkel, szavakkal Tanítani avagy Nevelni! Ha a szavak mást mondanak mint a tettek...... 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése